dnes je 26.4.2024

Input:

Vzor s výkladem - Žádost odborové organizaci o projednání okamžitého zrušení pracovního poměru se zaměstnancem podle § 61 ZP

15.6.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.2.14
Vzor s výkladem – Žádost odborové organizaci o projednání okamžitého zrušení pracovního poměru se zaměstnancem podle § 61 ZP

JUDr. Alena Čechtická, Ph.D.

Odborová organizace zaměstnanců Alfa a. s.

Horoměřická 12

160 00 Praha 6

V Praze dne 22. 4. 2018

Žádost o projednání okamžitého zrušení pracovního poměru

se zaměstnancem Davidem Rozsypalem

Vážení,

zaměstnanec naší společnosti pan David Rozsypal byl rozsudkem Městského soudu v Praze ze dne 3. 12. 2011, sp. zn. 6 To 8/2011, shledán vinným ze spáchání trestného činu loupeže ve smyslu § 173 zákona č. 40/2009 Sb. (trestní zákoník), za což mu byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody v délce trvání 8 let. Uvedený rozsudek nabyl právní moci dne 20. 12. 2011.

Z uvedeného důvodu se zaměstnavatel rozhodl se zaměstnancem Davidem Rozsypalem okamžitě zrušit pracovní poměr, jak mu to umožňuje § 55 odst. 1 písm. a) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jako "zákoník práce").

V souladu s § 61 odst. 1 zákoníku práce vás tedy tímto žádám o projednání okamžitého zrušení pracovního poměru s Davidem Rozsypalem z důvodu uvedeného v § 55 odst. 1 písm. a) zákoníku práce. Prosím o sdělení výsledku projednání odborového orgánu nejpozději do jednoho týdne.

S pozdravem

........................................

Alfa, a.s.

Mgr. Petr Kubíček

předseda představenstva

Výklad:

Zaměstnavatel může se zaměstnancem zrušit okamžitě pracovní poměr pouze ve výjimečných případech, které stanoví § 55 ZP, a to:

v případě, že zaměstnanec byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,

porušil-li zaměstnanec povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dozvěděl, a pro porušení povinnosti vyplývající z pracovního poměru v cizině do 2 měsíců po jeho návratu z ciziny, nejpozději do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl. V případě, že by se v průběhu takto stanovené dvouměsíční lhůty stalo jednání zaměstnance, v němž lze spatřovat zvlášť hrubé porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci, předmětem šetření, pak může zaměstnavatel se zaměstnancem okamžitě zrušit pracovní poměr ještě do 2 měsíců ode dne, kdy se zaměstnavatel dozvěděl o výsledku tohoto šetření.

Okamžité zrušení pracovního poměru musí zaměstnavatel provést písemně, musí v něm skutkově vymezit jeho důvod tak, aby jej nebylo možné zaměnit s jiným důvodem, a musí je ve stanovené době doručit zaměstnanci, jinak je neplatné. Uvedený důvod již nemůže být dodatečně měněn.

Účinnost rozhodnutí zaměstnavatele o okamžitém zrušení pracovního poměru příslušného zaměstnance nastává dnem doručení tohoto rozhodnutí zaměstnanci.

Zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr:

s těhotnou zaměstnankyní,

se zaměstnankyní na mateřské dovolené,

se zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

Nahrávám...
Nahrávám...