dnes je 27.4.2024

Input:

Modifikace (rozšíření či zúžení) společného jmění

11.6.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.13.1
Modifikace (rozšíření či zúžení) společného jmění

JUDr. Jarmila Štefek, Mgr. Jan Horecký

Občanský zákoník umožňuje, aby si manželé sjednali odchylnou úpravu společného jmění manželů oproti zákonné úpravě, a to buď rozšířením společného jmění, nebo jeho zúžením. Novinkou, kterou do úpravy majetkových poměrů mezi manželi přinesla rekodifikace soukromého práva je možnost úplného oddělení majetku (vůbec nedojde ke vzniku společného jmění manželů a manželé nakládají se svým majetkem nezávisle na sobě). Modifikace zákonného režimu společného jmění manželů přísluší i snoubencům v souvislosti s uzavřením manželství. Snoubenci a manželé si mohou ujednat manželský majetkový režim odlišný od zákonného režimu. Ujednají-li si smluvený režim manželé, upraví zpravidla své povinnosti a práva týkající se již existujícího společného jmění. Ujedná-li se pro smluvený režim zpětný účinek, nepřihlíží se k tomu. Manželům je ponechána poměrně velká volnost, jak si svoje majetkové vztahy upraví. Dotčeny nemohou být pouze hodnoty chránící právo třetích osob (ledaže by tyto s omezením souhlasily – v jiném případě by smlouva neměla z pohledu třetí osoby vůči ní žádné právní účinky), resp. hodnoty tvořící majetek běžné domácnosti k zajištění každodenních potřeb a běžných potřeb rodiny. Smlouvou nelze vyloučit ani změnit ustanovení o obvyklém vybavení rodinné domácnosti, ledaže jeden z manželů opustil trvale domácnost a odmítá se vrátit. Modifikace společného jmění manželů je možná dvěma způsoby, a to buď uzavřením smlouvy, nebo soudním rozhodnutím.

Uzavřením smlouvy

Manželé mohou zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů rozšířit nebo zúžit, popř. mohou jmění oddělit, či vyhradit jeho vznik až k okamžiku zániku manželství. Učinit tak mohou ale pouze smlouvou, která bude mít charakter veřejné listiny (běžně tedy uzavřením smlouvy ve formě notářského zápisu). Tímto způsobem mohou manželé změnit rozsah majetku a závazků nabytých v budoucnu, i majetku a závazků, které již tvoří jejich společné jmění, nebo se mohou dohodnout i na jednotlivých majetkových hodnotách či závazcích.

Manželé tedy mohou smluvně upravit svoje majetkové poměry tak, že:

  • budou mít oddělená jmění – to znamená, že cokoli jeden z manželů nabude, získává do svého výlučného vlastnictví, totéž se týká i dluhů,

  • vyhradí vznik společného jmění až ke dni zániku manželství – do společného jmění patří jen ten majetek nabytý za trvání manželství, který v den zániku manželství stále představuje vlastnictví jednoho z manželů,

  • rozšíří či zúží rozsah – v případě rozšíření mohou do společného jmění patřit i věci zákonem jinak vyloučené (například věci sloužící osobní potřebě).

Vzhledem k ochraně třetích osob zavádí nový občanský zákoník tzv. seznam listin o manželském majetkovém režimu (dále jen "seznam"), který vede Notářská komora České republiky. Seznam má chránit především věřitele, kteří by jinak nemuseli být se změnou poměrů vůbec obeznámeni a mohli by tak počítat s tím, že manželé, popř. jen jeden z nich, jako dlužnici mají zákonné společné jmění. Smlouva o manželském majetkovém režimu se zapíše do veřejného seznamu, je-li to v ní ujednáno; jinak na žádost obou manželů. Do seznamu se zapíší všechny notářské zápisy, které mění zákonný majetkový režim manželů. Zápis provede bez zbytečného odkladu ten, kdo smlouvu sepsal, tj. notář, a není-li to možné, ten, kdo seznam vede (v případě žádostí manželů o zápis smluv sepsaných nyní již bývalým notářem před vznikem tohoto veřejného seznamu).

Samotná smlouva může obsahovat jakékoli ujednání a týkat se jakékoli věci, ledaže by ze zákona vyplývalo něco jiného. Smlouva se může týkat zejména rozsahu, obsahu, doby vzniku zákonného nebo jiného režimu společného jmění, jednotlivých věcí i jejich souborů. Smlouvou lze změnit zařazení již existujících i upravit zařazení budoucích součástí jmění rozdílně od zákonného režimu.

Smlouvou lze rovněž uspořádat majetkové poměry pro případ zániku manželství. Pokud by se jednalo o uspořádání pro případ zániku manželství smrtí, považovala by se smlouva za smlouvu dědickou, bylo-li by možné najít základní náležitosti dědické smlouvy.

Znovu opakuji, že vždy platí, že smlouvou nelze vyloučit ani změnit ustanovení o obvyklém vybavení rodinné domácnosti, což neplatí jen v případě, že jeden z manželů opustil trvale domácnost a odmítá se do ní vrátit.

Smluvní volnost manželů je omezena i s ohledem na rodinné potřeby. Smlouva o manželském majetkovém režimu nesmí svými důsledky vyloučit schopnost manžela zabezpečovat rodinu a stejně tak se nesmí dotknout práv třetích osob (pokud ty s takovým postupem nevyjádří souhlas). Toto ustanovení reaguje na případy, kdy se na notáře obraceli manželé se žádostí o sepsání například smlouvy o zúžení společného jmění manželů tak, aby jeden z manželů nabyl vypořádáním všechen stávající majetek ve společném jmění, ale také ten nabývaný do budoucna, druhý z manželů naopak ničeho.

Zúžení společného jmění

Zúžení společného jmění znamená, že se manželé dohodnou na tom, že ze společného jmění bude vyloučen majetek a dluhy vzniklé v době trvání manželství. Lze každopádně zúžit společné jmění v celku, nebo jen v části, v souvislosti s konkrétními blíže specifikovanými předměty, majetkem, či dluhy.

V případě, že manželé zvolí zúžení zákonného rozsahu společného jmění, pak se smlouvou z předmětu společného jmění specifikovaný majetek vyjímá a zůstává ve vlastnictví jednotlivých manželů. Občanský zákoník přitom připouští zúžení společného jmění až na věci, které tvoří obvyklé vybavení společné domácnosti (ledaže jeden z manželů opustí trvale domácnost a odmítá se do ní vrátit). Co jsou věci tvořící obvyklé vybavení společné domácnosti, zákon blíže nevymezuje a ponechává vymezení tohoto pojmu rozhodovací praxi soudů. Vždy bude totiž záležet na konkrétní situaci daného manželství, co bude spadat do obvyklého vybavení společné domácnosti.

V případě, že manželé zúží své společné jmění až na předměty tvořící obvyklé vybavení domácnosti, pak v případě, že nabývá majetek jeden z manželů, nabývá jej sám pro sebe, a v případě, že manželé nabývají společně, pak nabývají do podílového spoluvlastnictví. Smlouvou o zúžení zákonného rozsahu společného jmění ale nelze měnit podíl, v jakém manželé vlastnické právo do společného jmění nabývají.

Manželé nemusí zúžit celý rozsah svého společného jmění, mohou z něj smlouvou vyjmout pouze některý majetek, který si ve smlouvě specifikují a zbylý majetek ponechat ve společném jmění manželů. Například mohou stanovit, že nemovitost, ve které bydlí, či všechny do budoucna nabývané nemovitosti, budou výlučným vlastnictvím jen jednoho z nich.

Manželé Novákovi se dohodli, že rodinný domek, který společně vlastní (mají ho ve společném jmění manželů), bude patřit do výlučného vlastnictví paní Novákové. Zajdou tedy k notáři a uzavřou ve formě notářského zápisu smlouvu o zúžení společného jmění manželů, kde se dohodnou, že rodinný dům, který dosud patřil do společného jmění manželů, bude patřit do výlučného vlastnictví paní Novákové a ostatní majetek a závazky zůstanou ve společném jmění manželů v tom rozsahu, jak to stanoví občanský zákoník.

V této souvislosti je třeba ale upozornit na to, že je-li předmětem smlouvy nemovitost, nabývá smlouva účinnosti až vkladem do katastru nemovitostí.

Rozšíření společného jmění

Rozšířením zákonem stanoveného rozsahu společného jmění se rozumí, že se předmětem společného jmění manželů stane i majetek a závazky, které jinak občanský zákoník z předmětu společného jmění výslovně vylučuje. Běžně tak může dojít k rozšíření o majetek, který je ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů (ať již z důvodu restituce, daru, dědictví či majetku do manželství vneseného).

Pan Novák za manželství zdědil rodinný dům. Jak bylo uvedeno výše, majetek nabytý za manželství děděním spadá do výlučného majetku toho z manželů, který dědil. Pan Novák se ale s manželkou dohodl, že i tento rodinný dům by měl spadat do jejich společného jmění, a proto uzavřeli ve formě notářského zápisu smlouvu, na základě které rozšířili společné jmění i o tento rodinný dům. V této souvislosti je třeba upozornit na to, že lze rozšířit společné jmění manželů jednou smlouvou i na veškerý majetek, který budou manželé nabývat v budoucnu, aby nemuseli pokaždé uzavírat nové smlouvy.

I v tomto případě nabývá smlouva účinnosti až vkladem do katastru nemovitostí.

Vznik společného jmění ke dni zániku manželství

Manželé si rovněž mohou smlouvou uzavřenou ve formě notářského zápisu vyhradit zcela nebo zčásti vznik společného jmění manželů ke dni zániku manželství, pokud nejde o věci tvořící obvyklé vybavení společné domácnosti. Pokud manželé takovou smlouvu uzavřou, pak v průběhu manželství každý z manželů nabývá majetek do svého výlučného vlastnictví. V případě, že manželé nabývají společně, pak nabývají do podílového spoluvlastnictví. Dojde-li k zániku manželství, pak v okamžiku zániku manželství bude předmětem společného jmění to, co přesahuje rozsah jmění každého manžela, se kterým do manželství vstupoval a které nabyl v souladu s ustanovením § 708 a násl. NOZ. Tento způsob úpravy společného jmění se nicméně v právní praxi objevuje spíše výjimečně.

K výše uvedenému je třeba ještě uvést, že obdobnou úpravu svých budoucích majetkových vztahů mohou učinit smlouvou ve formě notářského zápisu muž a žena, kteří chtějí uzavřít manželství, tzv. předmanželskou smlouvou. Smlouva snoubenců o manželském majetkovém režimu nabývá účinnosti uzavřením manželství. Pokud by k uzavření sňatku mezi těmito osobami nedošlo, smlouva by nikdy nenabyla účinnosti. Týká-li se smlouva již existující věci zapsané do veřejného seznamu, lze provést do tohoto seznamu zápis změny až po uzavření manželství. Týká-li se smlouva manželů o manželském majetkovém režimu již existující věci zapsané do veřejného seznamu, nabývá smlouva v této části účinku vůči třetím osobám běžně zápisem do seznamu, ovšem opět až po uzavření sňatku.

V souvislosti s uzavíráním smluv o zúžení či rozšíření společného jmění, zřízení režimu oddělených jmění nebo o vyhrazení si vzniku společného jmění manželů ke dni zániku manželství je

Nahrávám...
Nahrávám...